پوتین ,اسلامی ,روسیه ,نظام ,جمهوری ,جهان ,اسلامی ایران ,جمهوری اسلامی ,مقام معظم ,ولادیمیر پوتین ,معظم رهبری ,جمهوری اسلامی ایران

دلیل اصلی نگرانی آمریکا از ملاقات پوتین و مقام معظم رهبری

سینا ربیعی
دیدار بسیار مهم ولادیمیر پوتین و مقام معظم رهبری که دو ساعت به طول انجامید بازتاب گسترده ای در رسانه های جهان داشته و رهبران و روسای دولت ها نیز واکنشهای متفاوتی از خود نشان دادند. اما مهمترین واکنش، سرنگونی هواپیمای روسی توسط هواپیماهای ترکیه آن هم با هماهنگی آمریکا و حمایت ناتو بود، براستی این ملاقات از چه جهت دارای اهمیت بود که آمریکا و ترکیه حاضر می شوند تا این حد هزینه داده و دست به چنین اقدام وقیحانه ای بزنند.

در رسانه ها و سایت های مختلف کارشناسان امر به تحلیل این مهم پرداختند اما آنچه کمتر بدان اشاره گردیده و یا اصلا بدان پرداخته نشد، شخصیت شناسی دو طرف ملاقات کننده است؛ در یک سوی این ملاقات رهبر جمهوری اسلامی ایران قرار داد؛ حضرت آیت الله خامنه ای، جانشین خمینی کبیر(ره)، رهبر مسلمانان جهان است او که به راستی همانند امام خمینی و به مثابه رهبری فرزانه و حکیم توانسته است کشتی انقلاب را از گردباد حوادث داخلی و خارجی به سلامت عبور داده و کشور جمهوری اسلامی ایران را به عنوان یک قدرت منطقه ای  و حتی فرا منطقه ای به جهانیان معرفی کند. ایستادگی منطقی و هوشمندانه و در عین حال مقتدرانه ایران اسلامی به عنوان کانون اصلی استکبار ستیزی و ستون فقرات محور مقاومت در منطقه در برابر زیاده خواهی نظام سلطه این کشور را به عنوان الگوی بی بدیل استقلال خواهی به جهانیان و به ویژه جهان اسلام معرفی کرده است. و این ها همه مرهون رهبری حکیمانه ایت الله خامنه ای و در عین حال پیوند ناگسستنی آن با مردم است، ارتباط امام و امت در ایران اسلامی ، پیوندی توأم با عشق و منطق است.

در سوی دیگر ، ولادیمیر پوتین قرار دارد.در دنیای امروز روسیه بدون پوتین معنایی ندارد، او بود که بعد از تسلط آمریکا بر شوروی توانست مجددا این کشور را به صحنه قدرت بازگرداند (گورباچف با نفوذ آمریکا باعث تجزیه اتحاد جماهیر شوروی شد و آمریکا قصد داشت با یلتسین و ادامه تسلط بر افکار مسئولان روسیه، حتی روسیه را هم به ۱۵ ایالت تجزیه کند) این پوتین بود که در برابر آمریکا ایستاد و روسیه را مجددا بر عرصه باز گرداند و هم اکنون نیز در حال تبدیل شدن به یک قدرت بزرگ است که می تواند با حمایت کشورهای همسو نظام تک قطبی را تغییر داده و امریکا را از کدخدایی جهان به زیر بکشد.روسیه امروز مدیون اقدامات و برنامه های ولادیمیر پوتین است.

 بازتاب دیدار خاص ولادیمیر پوتین با رهبر معظم انقلاب در رسانه‌های جهان + تصاویر

از سوی دیگر هر دو کشور زخم خورده از آمریکا هستند، ایالات متحده آمریکا در طول ۳۷ سال انقلاب اسلامی از طرق مختلف در صدد براندازی جمهوری اسلامی ایران بوده است و  استراتژی های مختلفی را بر ضد نظام اسلامی پیاده نموده است؛

  1. حمایت همه جانبه از تجزیه طلبی بر ضد تمامیت ارضی ایران
  2. تحمیل جنگ خارجی برای ایجاد انفجار درونی
  3. سازماندهی تروریسم داخلی با هدف براندازی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران
  4. طراحی مستقیم نظامی به منظور احیای حاکمیت مجدد (کودتای نوژه)
  5. طراحی کودتای خزنده (ماجرای بنی صدر)
  6. طراحی غیر مستقیم حوادث تیرماه ۱۳۷۸
  7. طراحی غیر مستقیم و حمایت مستقیم از فتنه ۸۸
  8. و...

از جمله مواردی که نشان می دهد این کشور همواره در صدد سرنگونی نظام جمهوری اسلامی ایران بوده است.

موارد پیش گفته با قدری تفاوت در مورد روسیه ی پوتین هم اجرا شده است ، تلاش برای تحریک چچنی ها و مسلمانان روسیه علیه حکومت مرکزی، ایجاد اختلافات داخلی و زیر سوال بردن انتخابات اخیر ریاست جمهوری و همچنین تلاش برای براندازی پوتین از برنامه هایی  است که ایالات متحده برای تغییر نظام روسیه انجام داده است.

بنابراین ملاقات پوتین و مقام معظم رهبری، دارای یک پیام استراتژیک است و آن هم پیوند مخالفان سیاستهای سلطه گرانه آمریکا در منطقه و همچنین  با ظهور چین در آسیای شرقی و آلمان در اروپا، نزدیک شدن به پایان نظام تک قطبی در جهان است. لذا در چنین شرایطی، آمریکا با درک حساسیت تحولات جدید سعی می کند هزینه مخالفت ها را افزایش دهد. 

منبع اصلی مطلب : نقطه سرخط
برچسب ها : پوتین ,اسلامی ,روسیه ,نظام ,جمهوری ,جهان ,اسلامی ایران ,جمهوری اسلامی ,مقام معظم ,ولادیمیر پوتین ,معظم رهبری ,جمهوری اسلامی ایران
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

آینا گروه : پیام محوری دیدار پوتین و مقام معظم رهبری به آمریکا