کتاب ,آنان ,یارانی ,معاویه ,پیامبر ,هارون ,علیه آنان ,کتاب الفبای ,الفبای شیعه ,محمد علیهم ,آنان نیافت

خطبه امام حسن مجتبی(ع) هنگام صلح با معاویه

ldoy_solhe_emam_hasan_1.png

بسم الله الرحمن الرحیم

... ای مردم! معاویه خیال می کند من او را برای خلافت سزاوار دانستم و خود را برای آن اهل ندانستم. معاویه دروغ می گوید، من اختیارم بر مردم از خودشان، طبق کتاب خدا و سنت پیامبرش بیشتر است.

به خداوند قسم یاد می کنم ، اگر مردم با من بیعت می کردند و مرا اطاعت می نمودند و مرای یاری می کردند؛ آسمان قطرات بارانش را و زمین برکتش را به آنان ارزانی می داشت و توای معاویه در خلافت طمع نمی کردی.

این در حالی است که پیامبر(ص) فرموده:«هیچگاه امتی امر خود را به کسی نمی سپارد که در بین آنان عالمتر از او باشد مگر آن که کارشان همچنان رو به پایین می رود تا آنجا که به دین گوساله پرستان برسند»!

بنی اسرائیل هارون را رها کردند و به گوساله رو آوردند در حالی که می دانستند هارون خلیفه موسی است. این امت هم علی را رها کردند در حالی که از پیامبر شنیده بودند که به علی می فرمود:«تونسبت به من، به منزله هارون نسبت به موسی هستی بجز نبوت، که پیامبری بعد از من نیستم»

پیامبر(ص) از شر قوم خود به غار فرار کرد[پناه برد] در حالی که آنان را به خدا دعوت می کرد تا آنجا که به غار فرار کرد[پناه برد]. اگر آنحضرت یارانی علیه آنان می یافت فرار نمی کرد. ای معاویه من هم اگر یارانی پیدا می کردم با توبیعت نمی کردم.

خداوند هارون را در وسعت قرار داد هنگامی که او را ضعیف شمردند و نزدیک بود او را بکشند و یارانی علیه آنان نیافت.همچنین خداوند پیامبر را در وسعت قرار داد هنگامی که از قومش فرار کرد و یارانی بر علیه آنان نیافت. من و پدرم نیز از طرف خداوند در وسعت هستیم زمانی که امت ما را رها کردند و با غیر ما بیعت کردند و ما یارانی نیافتیم. اینها سنت ها و مثلها هستند که یکی پس از دیگری می آیند.

ای مردم اگر ما بین مشرق و مغرب را بگردید مردی از فرزندان پیامبر جز من و برادرم نخواهید یافت.

______________________________________________

بر گرفته از کتاب «اسرار آل محمد» نوشته سُلَیم بن قیس هلالی (۲ قبل از هجرت تا ۷۶ هجری قمری) ص۷۴۵

«کتاب اسرار آل محمد(علیهم السلام) » کتاب الفبای شیعه است، این کتاب اولین کتاب حدیثی و تاریخی از قرن اول اسلام بوده و  کتابی است که طی ۳ روز در محضر امام زین العابدین(ع) قرائت شد و آن حضرت فرمودند:«سُلَیم راست گفته، خدا او را رحمت کند. همه اینها احادث ماست که نزد ما شناخته شده است.» همچنین امام جعفر صادق(ع) در خصوص این کتاب فرموده اند:«هرکس از شیعیان و محبین ما، کتاب سلیم بن قیس هلالی را نداشته باشد، چیزی از مسائل ولایت ما نزد او نیست، و به مسائل ما اگاهی ندارد. این کتاب الفبای شیعه و سرّی از اسرار ال محمد علیهم االسلام است.»      

منبع اصلی مطلب : نقطه سرخط
برچسب ها : کتاب ,آنان ,یارانی ,معاویه ,پیامبر ,هارون ,علیه آنان ,کتاب الفبای ,الفبای شیعه ,محمد علیهم ,آنان نیافت
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

آینا گروه : صلح امام حسن